Allergispørgsmål

1. Jeg har et spørgsmål om allergi, hvem kan give mig svar?

På vores hjemmeside kan du finde information om alle vores is. Der findes også en ingrediensfortegnelse samt allergiinformation om hver is, hvor du kan se, om isen indeholder nødder, gluten, mælk, syltetøj/juice, mælk/laktose eller æg.

Du kan også kontakte Friskos forbrugerkontakt på 70 27 77 86 eller på e-mail frisko.dk@unilever.com

2. Hvilke is indeholder ikke kakao/chokolade?

Sodavandsis er en istype, som oftest ikke indeholder kakao/chokolade, men læs altid ingrediensfortegnelsen på emballagen, hvor du kan se, om produktet indeholder kakao eller chokolade. Du kan læse mere om vores is og deres indhold på vores hjemmeside under “Vores is.” Der kan du også finde ingrediensfortegnelser samt allergiinformation om alle vores is. Bemærk, at ingredienssammensætningen i vores produkter kan blive ændret. Derfor er det meget vigtigt, at du altid læser ingrediensfortegnelsen grundigt på den aktuelle is, du køber i handlen.

3. Hvorfor har I så mange is med nødder?

Nødder smager godt, og mange af vores kunder kan godt lide netop is med nødder. Nødder forbindes også traditionelt med is, men vi har et varieret sortiment af is, både med og uden nødde

4. Hvilke produkter indeholder nødder?

På vores hjemmeside kan du finde information om alle vores is. For hver is findes en ingrediensfortegnelse samt en allergiinformation, hvor du kan se, om isen indeholder nødder. Bemærk, at produktsammensætningen i vores produkter kan blive ændret. Derfor er det meget vigtigt, at du altid læser ingrediensfortegnelsen grundigt på den aktuelle emballage, du køber i handlen for at se, om produktet indeholder nødder.
De af vores is, der indeholder nogen type nødder eller mandler, kan også indeholde spor af andre nødder. Hvis du er ekstremt følsom over for nødder, kan det måske generelt være en god idé at være forsigtig, når det gælder chokoladeprodukter.

5. Hvilke is kan jeg spise, hvis jeg ikke kan tåle gluten?

Flere af vores is indeholder gluten. På vores hjemmeside kan du finde information om alle vores is. For hver is findes en ingrediensfortegnelse samt en allergiinformation, hvor du kan se, om isen indeholder gluten. Bemærk, at produktsammensætningen i vores produkter kan blive ændret. Derfor er det meget vigtigt, at du altid læser ingrediensfortegnelsen grundigt på den aktuelle emballage, du køber i handlen.

6. Hvad er frugtkernemel (E410) og guarkernemel (E412), indeholder de gluten?

Frugtkernemel og guarkernemel er produkter, som er fremstillet af bælgplanter, og disse indeholder ikke gluten.

7. Er E-471, som findes i nogle af jeres is, animalsk eller vegetabilsk?

Vegetabilsk.

8. Hvis det, jeg er allergisk over for, ikke er med i ingrediensfortegnelsen, kan jeg så være sikker på, at der ikke findes spor af det i isen?

Vi kan ikke garantere 100 %, at en is ikke indeholder spor af ingredienser fra en anden produktion, da der fremstilles mange forskellige slags is på samme fabrik. Du bør også være opmærksom på, at indholdet i en stykis kan adskille sig fra samme is i multipak. Læs derfor altid ingrediensfortegnelsen på den aktuelle is grundigt! Hvis der sker ændringer i opskriften, giver den aktuelle emballages ingrediensfortegnelse altid korrekt information om indholdet.

Hvis du ønsker yderligere allergiinformation, kan du kontakte frisko.dk@unilever.com